Rekolekcje adwentowe

Rekolekcje adwentowe

Rekolekcje adwentowe

Brak komentarzy do Rekolekcje adwentowe Przeczytano: 2 129

Adwent w Kościele katolickim to okres poprzedzający Boże Narodzenie, liczący od 23 do 28 dni i obejmuje 4 niedziele. W tym roku Adwent rozpoczął się w niedzielę 3 grudnia i będzie trwał do niedzieli 24 grudnia włącznie. Tegoroczny Adwent jest najkrótszy i trwa trzy tygodnie, tak samo okres Narodzenia Pańskiego będzie najkrótszy, bo do 7 stycznia, ponieważ niedziela po 6 stycznia jest niedzielą Chrztu Pańskiego, która kończy okres Narodzenia Pańskiego.

Pierwsza niedziela Adwentu stanowi również początek kościelnego roku liturgicznego. Okres ten to czas oczekiwania i duchowego przygotowania się na świętowanie narodzenia Chrystusa.

Sam termin „Adwent” wywodzi się z łaciny, gdzie „adventus” znaczy tyle co „przyjście”. Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku. W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery tygodnie. Okres ten niemal od samego początku miał mieć radosny i podwójny wydźwięk (oczekiwanie na narodzenie Zbawiciela i oczekiwanie powtórne przyjście Chrystusa), jednocześnie jednak powinien skłaniać do refleksji i pokuty, dlatego ustalono, że kapłani będą nosić w tym okresie fioletowe szaty liturgiczne.

Adwent posiada swoją własną, charakterystyczną liturgię, tak zwane Roraty.  Liturgia ta sprawowane jest na cześć Marii Panny. Roraty odbywają się najczęściej wcześnie rano lub wieczorem. W naszej Parafii Roraty są odprawiane w środy i soboty o 6.00 rano. Uczestnicy Rorat przynoszą ze sobą specjalne, zdobione lampiony, będące symbolem nadziei albo świece zwane „roratkami”. Opasane są one białą lub niebieską kokardą, odsyłającą do kolorów maryjnych. Kościół zaleca również wiernym uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych i korzystanie z sakramentu pokuty.

Program rekolekcji:
środa 20.12.2017
17.00 Eucharystia i rozpoczęcie rekolekcji
czwartek 21.12.2017
9.00 8.30 spowiedź
9.00 Eucharystia z nauką rekolekcyjną
11.008.30 spowiedź
9.00 Eucharystia z nauką rekolekcyjną
17.00 8.30 spowiedź
9.00 Eucharystia z nauką rekolekcyjną
piątek 22.12.2017 – dzień spowiedzi
8.30 spowiedź
9.00 Eucharystia z nauką rekolekcyjną
10.30 spowiedź
11.00 Eucharystia z nauką rekolekcyjną
16.30 spowiedź
17.00 Eucharystia z nauką rekolekcyjną

Rekolekcje poprowadzi ks. Mariusz Skakuj – wikariusz z parafii Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim

 

 

O Autorze

Zobacz także:

Dodaj komentarz:

Back to Top